| Manufacturer Code | DF ELECTRIC 420002 |
|---|---|
| Fuse Type | Cylindrical Industrial Fuse |
| Fuse Size | 10.3 x 38 mm |
| Fuse Characteristics | gG (General Protection) |
| Rated Voltage | 500V AC |
| Current Rating | 2A |
| Breaking Capacity | 120kA |
| Material | High-withstand Ceramic Tube |
| Contact Material | Silver-plated Copper |
| Standards | IEC/EN 60269-1, 60269-2 |
Detailed power dissipation charts, melting curves, and full technical specifications are available in the official DF Electric datasheet.