Roda Rotary Joint/Union offer BAS-X1A series single-passage rotary joint for low speed (30rpm) and high pressure application.
| Number of Channels | 1 |
|---|---|
| Connection Size | G3/8" |
| Operating Pressure | 275 bar, maximum |
| Rotation Speed | 30 rpm, maximum |
| Body Material | Stainless steel, nickel-plated brass |
| Seal | O-ring NBR |
| Media | Air, Water, Oil |
| Temperature | +120 °C, maximum |