| Manufacturer Code | DF ELECTRIC 420032 |
|---|---|
| Fuse Type | Cylindrical Industrial Fuse |
| Fuse Size | 10.3 x 38 mm |
| Fuse Characteristics | gG (General Protection) |
| Rated Voltage | 500V AC |
| Current Rating | 32A |
| Breaking Capacity | 120kA |
| Material | High-withstand Ceramic Tube |
| Kind of Fuse | Industrial Ceramic |
| Standards | IEC/EN 60269 compliance |
Complete technical specifications, melting curves, and power dissipation data for the 420032 series are available in the official DF Electric datasheet.