Roda Sliprings offer a high-performance, pin-type solution commonly utilized for efficient phase and neutral transmission. The MER-X1 model is designed for compact industrial applications requiring reliable electrical connectivity in rotating assemblies.
| Number of Channels | 4 |
|---|---|
| Outer Diameter | 32.9 mm |
| Current Amp. (maximum) | ≤ 2x 15A @ 2x 5A |
| Operating Voltage | ≤ 400Vac / 250Vdc |
| Electrical Interference | ≤ 0.01 Ω (5 rpm, 6 VDC, 0.2 A) |
| Number of Revolutions | ≤ 300 rpm |
| Operating Temperature | -40°C to +80°C |
| Connection Type | Pin |
| Working Position | Vertical and Horizontal |