The Meridian Laboratory MX-4-0601 is a premium M-Series ROTOCON brushless slip ring designed for high-reliability power and signal transmission. Featuring a 304 Stainless Steel housing, it offers maintenance-free operation unaffected by vibration or high rotational speeds. Capable of handling up to 18A per contact, it ensures ultra-low electrical noise for sensitive data and high-power applications.
| Number of Circuits | 4 |
|---|---|
| AC / DC Voltage | 600V |
| Max Current / Contact | 18A |
| Max Current / Unit | 72A |
| Min. Insulation Resistance | >500MΩ @ 1 kVDC |
| Nominal RPM | 0 to 2000 |
| Frequency | 0 to 100 MHz (Up to 1 GHz opt.) |
| Temperature | -20 to 70°C |
| Housing Material | 304 Stainless Steel |
| Weight (±15%) | 1.0 LB |
| Contact Resistance | <1mΩ |
| Dynamic Resistance | <1mΩ (0 to 2000 rpm) |
| Electrical Noise | <0.01 µV |
| Operation | Intrinsically immune to internal arcing |
| Maintenance Required | None |
| Max RPM (Peak <60s) | 4000 |
| Cable Length (Rotor/Stator) | 1 meter |